Dlaczego na oknach skrapla się woda?

Zjawisko roszenia się szyb od strony wewnętrznej pomieszczeń jest zjawiskiem często występującym w okresie zimowym, szczególnie w łazience lub kuchni gdzie wilgotność powietrza jest bardzo wysoka (pranie, gotowanie, itp.) Dzieje się tak dlatego, że wilgotne gorące powietrze stykając się z zimną powierzchnią szyby oziębia się i zawarta w nim para wodna skrapla się, spływając po zimnej powierzchni.

Co robić?
1.Stosować wentylację (np. otwarcie okna, wentylacja mechaniczna, klimatyzacja).
2. Ograniczyć emisję pary wodnej w pomieszczeniach (np. przykrywanie gotujących się potraw, zasłony, kabiny prysznicowe).
3.Zainstalować i używać funkcje uchylania okna, mikrowentylacji, ewentualnie zastosować uszczelki rozszczelniające lub specjalne listwy wentylacyjne.

Jak prawidłowo zmierzyć okna i co zrobić w przypadku pomyłki?

Pomiary są wykonywane przez pracowników firmy montującej okna. Osoba, która je wykonuje ponosi całkowitą odpowiedzialność za prawidłowość pomiarów.

Czy można kupić okna na raty?

Tak. Jak prawie wszystko dzisiaj. Sprzedaż ratalna jest coraz popularniejszą formą zakupu okien. Kupując na raty możemy pozwolić sobie często na więcej i lepiej. Warunki spłat bywają różne, np. (30 % zaliczki i okres spłaty 2 lata). Detale dostępne są punktach sprzedaży.

Czy i w jakim stopniu szyba powoduje, że okno jest bardziej energooszczędne?

Zastosowanie zwykłej szyby o współczynniku U=2.8 W/m2K nie jest polecane. Już od wielu lat stosowane są systemy szyb jednokomorowych (dwie szyby i ramka dystansowa, przestrzeń wypełniona np. argonem) o współczynniku min. U=1.0W/m2K. Coraz większą popularnością cieszą się szyby dwukomorowe (zestawy trzyszybowe), których współczynnik przenikania U zbliża się o współczynnika samej ściany i może wynosić nawet 0.6 W/m2K. Szyba odgrywa kluczową rolę i wypełnia nawet do 80% całej powierzchni okna.

Czy i jak samodzielnie zamontować okna?

Nie jest to łatwa czynność i dlatego nie rekomendujemy montażu samodzielnego. Jeżeli ktoś zdecyduje się na taki montaż może spodziewać się różnych trudności, a już na pewno zerwania umowy gwarancyjnej, chyba że wszystkie czynności zostaną wykonane zgodnie z zaleceniami producenta. Każdy może przed zakupem okna zapoznać się z instrukcją montażu oraz omówić z doradcą technicznym poszczególne etapy montażu.Poza tym kupując okna nie musisz się martwić o transport i wniesienie okien oraz o usunięcie starych okien.